13 Aralık 2016

Hasta olmak korkutucu ve zor


Photo by Nursen Gürlü
Model ; Bendeniz 
Fotoğraf Kasım ayından. Nursen ile beraber Atatürk Arboretomuna fotoğraf çekmeye gitmiştik.

Sevmedim ben bu 2016 yılını. Getirdiklerinden çok götürdükleri var çünkü. 
Yorucu bir yıl oldu benim için. Başlayıpta bitiremediklerimle dolu, isteyip yapamadıklarımla dolu bir yıl 2016. 

Hepsinin ötesinde, ruhen ve özellikle bedenen çok yıprandığım bir yıl oldu. 15 gün sonra 39 yaşında olucam ve bu zamana kadar hayat benimle ben hayatla çok çetrefilli zamanlar geçirdik. Bazen o kazandı bazen ben. Hiç pes etmedim, hiç şikayet etmedim. Acı bir süreçten geçiyorsam vardır hakkın bir bildiği bizimde hatamız dedim. İyi bir süreçten geçiyorsam; şimarmamak lazım herşey yolunda diye kendimi sürekli telkin ettiğim. Hayat dediğin sıra dağlar gibi gelir gözüme hep, inişli çıkışlı. İnsan olmak tamda budur ya zaten.

Hepsi tamamda Kasım ayından bu yana işler biraz karışmaya başladı. Nasıl mı ? Sağlığım avuçlarımın içinden hızla kayar oldu. Farkedemeden, ne olduğunu anlamadan, dile getiremeden, telaşa kapılmamak adına sustuğum ama susup göz ardı ettikçe yatağa düştüğüm bir dönemdeyim. Tam iyileşiyorum bugün iyiyim diyorum 2 saat sonra hop yine herşey tersine dönmüş. 

Heleki şu son 1 haftadır tavan yaptık bu hastalık halleri. Saçımdan ayağıma kadar vücudumda sağlam olan bir tek hücrem kalmadı. Bir de anlayabilsek ne olduğunu. Bir hafta önce yine her zaman olduğu gibi migren atağım başladı bir öğleden sonra. Akşama doğru şiddetlendi. Gözlerimi bile açamaz, ayakta duramaz oldum. Sabaha kadar saat başı gözlerimden kan fışkırıyormuş gibi bir sancı ile hıçkıra hıçkıra ağlayarak uyandım ve her saat apranax fort içtim. Yok banamısın demedi. 

Sabah doktora gittim bu sefer başka bir özel hastaneye. Direk nöroloji doktoruna göründüm. Kadın sordu ben cevapladım. Acil diazem serum ve ağrı kesici iğne yaptılar odaya alıp. Orhan'ı aradım ve dedim böyle böyle çıkışta ararım gelirsin şimdi gelme işinden olma boşuna. Çocukları da okul servisi annene bıraksın. Bunu organize ettikten 15 dk sonra diazeminde etkisiyle uykuya dalmışım. Hemşire geldi; iyi iseniz çıkabilirsiniz dedi. Doktora uğradım dedim bu ne. Bu benim 20 yıldır çektiğim migren sancısı değil bu başka bir şey bunun altından başka bir hastalık çıkacak. Kadın bana migren atağı gibi görünüyor dedi. Dedim değil. Beni bir görüntüleme merkezine gönderdi ve emar istedi. Ertesi gün için randevu aldım. Ben dedim boyun düzleşmesi veya anevrizma falan gibi şeylerden şüpheleniyorum ama olabilir benimde aklıma geldi bu yüzden emarları görelim bir dedi. Serum sayesinde bu gece rahat edersin dedi. 

Orhan geldi, eve geçtik ve ben uyuya kaldım yine serumun etkisiyle. 4 saat uyumuşum ama beynim yerinden çıkıyormuş gibi bir sancıyla uyandım gözlerimi açamıyordum. Kalktım ve hemen bir alveres içtim geçmedi. Ardından bir apranax daha yine geçmedi, sonra bir apranax daha biraz dayanılabilir hale geldi. Çocukları getirdi Orhan. Ben oda da deli danalar gibi dolanıyorum başımı oradan oraya vuruyorum resmen. Sonra bir dolorex içtim. Orhan kafama masaj yaptı uykuya dalmışım gece 3 ben yine çığlıklar içindeyim ama bu sefer feryat figan dayanamıyorum. Üstümü giydim ve hemen acile gittik iğne olmaya. Çocuklar uyuyor. Onlar uyurken 15 dk gidip geldik fakat iğne banamısın demedi.  Sonunda saat başı ilaç içmeye karar verdim ve her saat farklı bir ağrı kesici. 5 adet farklı ağrı kesiciyi saat başı almaya başladım. Ayakta durmamı sağlıyor ama ağrıyı geçirmiyor yinede bunlar bile.  Görüntüleme merkezine gittim taksiyle ama takside atak gelince ağlamaya başladım ve taksici bile korktu ohalimi görünce. O ağrı ile emara girdim 20 dk. İyice başım fenalaştı. Raporlarıda ertesi gün veriyorlarmış. Neyse katlanıcaz bir gün daha diyerek eve döndüm. Saat başı ilaçlara devam. Bu arada midem allak bullak. 

Tekrar hastaneye gidip iğne oldum ama yok geçmiyor lanet olası ağrı. Enseden beyni deliyor sanki. Ertesi gün oldu ve doktora gitti. Mr sonuçları gelmiş. Sonuç; İleri derecede migren, akut sinüzit ve en kötüsü beyin damarlarımdan 3'ün de kireçlenme. 5 ay süre ile kullanacağım iki ilaç yazdı doktor. Migren tamam zaten bende vardı ama sinüzit ve özellikle beyin damarlarında kireçlenme baya üzdü beni.  

Neticede ağrım geçti mi ! Hayır hala devam ediyor ve hala saat başı olmasa da 2 3 saatte bir ilaç içiyorum. Anlamadığımda bu ya neden hala devam ediyor. Bir hafta oldu. Bu yüzden başka bir nöroloji uzmanına daha göstermeyi düşünüyorum sonuçları bu hafta. Bunun dışında 3 hafta önce tonsilit olmuş  iyileşmiştim ama 1 hafta yatmıştım. Dün baktım yine bademcikler şişmiş ve yine tonsilit olmak üzereyim. Bir hafta da bunun yüzünden sürünücem diye korkuyorum. Ha birde yaklaşık 6 aydır spor yapamıyordum dizlerimde acı yüzünden doktor yasaklamıştı. Jel sür buz koy deyip duruyordu doktor. Geçen hastaneye gittiğimde doktoruma sordum neden hala geçmedi dizlerim diye. Muayene etti. Herşey yolunda görünüyor dedi. Ne yolundası yahu bağdaş bile kuramıyorum, çömeldiğim yerden bir yere tutunmadan kalkamıyorum. Doktora bunu söyleyince tekrar muayene etti ve genetiksel olarak kireçlenme varmış. Dedim yahu yaşım 39 bu yaşta ne kireçlenmesi genetik dedi. Hay genetiğimin içine ...

Bunlar buraya yazabildiklerim bir de yazamadığım bazı kadınsal rahatsızlıklar var. Anlaşılacağı gibi baştan aşağı dökülüyorum. Umarım en kısa zamanda şu baş ağrılarım geçer ve altından başka bir hastalık çıkmaz. Şu an bu satırları yazarken bile beynim yerinden fırlayacakmış gibi oluyor. Bir de çocuklar okuldan döndüler. Annelik görevleri başlamak üzere. Bir tencere yemek yapmak bile zülum gibi gelir mi insana, ütü falan zaten aldı başını gidiyor. Bir evde anne hasta ise o evde yaşam resmen duruyor. Bizler iyi olalım ki evlerimizden huzur ve düzen eksik olmasın. 

6 yorum:

 1. Çok geçmiş olsun Selma hanım, Allahım şifa versin. Sizi severek takip ediyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim sağolun, amin inşallah. Her zaman beklerim.

   Sil
 2. Canımın içi ablam sen iyi ol🙏

  YanıtlaSil
 3. Bu arada muhteşemsin fotoda😘

  YanıtlaSil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...