8 Ekim 2016

Ballıca Mağarası / Tokat...( 21,05,2016 )

Tokat'ın Pazar İlçesinde yer alan, dünyanın en büyük ve en görkemli mağaralarından biri olan ve 680 m uzunluğunda 90 m yüksekliğinde, 5 kattan oluşan ve 8 salonu bulunan Ballıca Mağarasının yaşının 3.4 milyon yıl olduğu tahmin ediliyormuş. Özgün Soğan Sarkıtları ile de uluslararası büyük bir önem taşıyan  mağaranın içerisinde ortalama nem %55’ i aşmakta ve yaz kış ortalama sıcaklığı 17-19 derece arasında değişmekteymiş. Ballıca Mağarasının “salon” tabir edilen birçok geniş bölümleri var. Havuzlu Salon, Büyük Damlataşlar Salonu, Çamurlu Salon, Fosil Salonu, Yarasalı Salonu, Çöküntü Salon, Sütunlar Salonu, Mantarlı Salon gibi.

Ballıca Mağarasının, atmosferdeki oranın yaklaşık dört katı saf oksijen içeren havası nefes almayı kolaylaştırdığı gibi astım rahatsızlığı olanlara da çok iyi geliyormuş. Fotoğraf makinası kullanmak serbest ama flaşsız çekim yapmak koşuluyla. Çünkü; milyonlarca yılda oluşmuş olan sarkıtların flaş nedeni ile zarar görmesini engellemek adına.

Amasya da geçen 2 günlük gezimizin ardından soluğu bu kez Tokat' da aldık. 3 aile Dünyanın en büyük mağaralarından biri olan Ballıca mağarasını gezdik. Tek kelime ile muhteşemdi. O sarkıtlar, ışık tutulduğu zaman bal kabağı rengine bürünen o sarkıtlar o kadar şaşırtıcı ki. Elimde makine kendimden geçtim resmen her karesini fotoğraflayacağım diye. 1000 küsür fotoğraf çekmişim.

Mağaradan çıkışta çaylarımızı söyleyip manzaranın keyfine daldık ve mağara hakkında bol bol kritik yaptık. Unutamayacağım güzellikte bir yerdi. İlerleyen zamanlar da bir kez daha gitmeyi kesinlikle düşünüyorum.
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...