15 Ağustos 2016

'' GECE ''


Geceyi başka sevmişimdir her zaman. İnsanı kendine anlatır, yalnızlığın hiç de kötü bir şey olmadığını hissettirir. Hele de yalnızlığı seviyorsanız, gece konuşur sizinle. Neler oldu biliyor musun diye başlar seni sana anlatmaya.

Önce bir özet geçer. Sonra ise bir muhasebeci gibi başlar her bir detayın sağlamasını yapmaya. İyisiyle kötüsüyle önüne serer bir bir tüm yaşananları. O anlatır sen dinlersin ve dersin ki ''evet yaşamışım hayatı''.

Severim geceyi ve getirdiklerini en çok da yalnızlığını, huzurunu.

Biz kadınların, özellikle annelerin en çok yaptığı şeydir listeleri. Her gece neredeyse tekrar tekrar aklımızdan geçer o listeler. Kızın doğum günü partisini organize et, oğlanın doktor randevusunu unutma, ütüye tamire gönder, kuru temizlemeyi atlama, mutfak alışverişi yap, tatili organize et, of düğünde ne giyilecek, şu puzzle bitir ve ortadan kaldır, evlilik yıl dönümü için program yap vs vs...
Bu listeler her gece döner durur beynimizde. Liste bakidir içeriği değişir sadece.

Ya sen dersin bir an kendine, sen ne istiyorsun ? Cevap gecikmez ; sadece huzur. Huzur, anneliğin getirdiği hengamenin içinde kadının en çok ihtiyaç duyduğu şeydir. Huzur, içinde birçok şeyi barındırır. Yenilenme, tazelenme, enerji depolama, taze kan gibi gelir insana. Bize lazım olan sadece huzurdur aslında.

Kitaplara gömülmek kafamı kaldırmadan saatlerce okuyabileceğim zamanlar arıyorum en çok da bu ara. Çocukların evde olduğu bu dönemde zor ama okullar açılır açılmaz yapacağım ilk şey herhalde. Elbette şimdide okuyorum ama bir gecede 600 sayfa okuduğum günleri bilirim. Şu aralar ise 6-7 sayfayı anca okuyacak zaman bulabiliyorum.

Neyse oradan girdim buradan çıktım ama sözün özü gece iyidir. Hadi şimdilik herkese iyi geceler...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...