5 Haziran 2015

Dubai tatilimiz


Sevgiliden sürpriz oldu aslında bana da bu tatil. Çünkü o işleri ile alakalı fuar için gidiyordu zaten. Bir haftalık bu baş başa tatil ikimize de iyi geldi. Baş başa diyorum çünkü çocuklarla bizim yokluğumuz da annem ilgilendi. Okullarında yarı yıl tatilinde olması işimizi kolaylaştırdı.

Bir turla falan gitmedik. Uçuş için THY'yi kullandık. Oteli eşim ayarlamıştı. Ortalama 5'lik bir uçuş sonrası Dubai'de oluyorsunuz. Dubai'nin para birimi AED ama giderken yanımızda dolar bulundurduk ki kolay bir şekilde Dirhem'e çevirebildik. Bir çok yerde kur aynı.

Dubai Türkiye'den 2 saat ileride. Resmi dil Arapça ama her yerde herkes İngilizce konuşuyor. Bu yönden çok rahat ettik. Tatil için en uygun dönem Kasım-Mayıs arasıymış. Biz Şubat ayının ilk haftası oradaydık. Denize girebilmek için öğle saatini beklememiz gerekiyordu çünkü deniz sabahları çok soğuk oluyor. Öğleden sonraya kadar rahat rahat girilebiliyor. Denizini ben çok sevdim.

Dubai'de akşamları baya serin oluyor hava. Bir kot mont tatil boyunca işimi gördü. Ayrıca AVM'lerin içleri de çok soğuk klimalar yüzünden. Hatta bindiğiniz taksiler bile.


Biz Jumeriah Beach bölgesinde ki JA OCEON VİEW HOTEL- THE WALK  otelinde kaldık. Oteldeki odamız çok iyiydi. Hizmet ve ilgi açısından da 10 puan aldılar benden.


Odamızın balkonundan Dubai ve deniz manzarası. Denizin hemen otelimizin önünde olması büyük avantaj oldu tabi.


Dubai hizmet kesiminde çalışanların tümü yabancı. Fas, Hindistan, Mısır vb ülkelerden gelmişler. Emiratiler sadece üst düyez yönetimlerde, doktor, öğretmen vs gibi işlerde çalışıyorlar. Ülkenin 5/1 nüfusu kendi vatandaşı geri kalanı ise çalışan ve turistmiş.
SOUK MEDİNATMedinah Jumeriah  çok güzel bir turistik çarşı. Buray gezmeden sakın dönmeyin derim. Harika şeyler aldım.

MEDİNAT JUMERİAH
Medinat Jumeriah bulunan ANAR isimli İran restoranı bugune kadar yediğim en lezzetli kebaplara sahipti diyebilirim. Rezervasyonla kabul ediyorlar.


Costa Coffee Medinat Jumeriah ' da yemek sonrası kahve keyfi


Medinat Jumariah' ın Burj Al Arab manzarası muhteşem
Otelimizin girişi


MALL of the EMİRATES alışveriş merkzinde devasa bir suni kayak merkezi yapılmış.


Hall Mark'ı gezip alış veriş yapmadan olmazdıSki Dubai Mall of Emirates, içinde telesiyej bile var ama bizim deneme fırsatımız olmadı


Burj Khalifa 829 m yükseliğinde bir yapı. İçerisinde ; restoranlar, iş merkezleri ve oteller var. Burj Khalifa'nın 124. katında At the top adında bir de gözlem noktası var. Burası için biletleri önceden internetten almakta fayda var. Gişeden almaya göre çok daha uygun oluyormuş fiyatları.                              Sol başta ki Dubai emiri Mohammed bin Rashid Al Maktoum 

Her emirliğin başında bir emir var ve halk emirlerini çok seviyor. Bende olsam severdim. Çünkü kendi vatandaşlarını resmen zenginlik içerisinde yaşatıyorlar. Birleşik Arap Emirlikleri vatandaşlarına ''Emirati'' deniliyor. Emiratiler evlenirken Emir tüm ihtiyaçlarını karşılıyormuş. Yaşayacağı evinden, çalışacağı işine, düğününe kadar. Bir de kendi vatandaşlarından vergi almadığını da düşünecek olursak hayat onlara güzel diyebiliriz :)


Burj Khalifa'nın 123. katından bindiğimiz asansör 0'a tam 53 saniyede indi. Dünyanın en hızlı asansörlerinden biri olma özelliğini taşıyan bu asansörde insanın kulakları acayip tıkanıyor.
Not : Foto video kaydından bir kare ...


Dünyanın en yüksek binasında sevgili ile olmak :)


Kuş bakışı :)


Biz  124. kattaki At the top yerine 123. kattaki At.mosphere adlı bardan yer ayırttık. Burası daha avantajlı. Neden derseniz ; kişi başına 150 AED ödeyip hem iki adet alkollü içecek ve atıştırmalık alıyorsunuz, hem de oturduğunuz yerden tüm manzaranın tadını çıkarıyorsunuz. Alkollü içecek yerine ben çay aldım mesela :) Pencere kenarından yer ayırmak isterseniz 250 AED ödüyorsunuz. Biz iç kısımda oturduk 150 AED ödedik. İstediğimiz zaman pencere kenarına gidip bol bol fotolarımızı da çektik. 
At.mosphere'in internet sitesi tık tık ...Burası At.mosphere barın bayanlar tuvaleti. Tuvaletin genel kısmı bile cam olduğundan tepeden tüm manzaraya orada bile hakimsiniz :)
Dubai Mall'ın  ünlü The Dubai Fountain su gösterisi...
Souk AL Bahar 'da The Dubai Fountain su gösterisi eşliğinde akşam yemeğimiz...DUBAİ MALL

Hem Avrupa hem de Amerika markalarını bulabileceğiniz harika alış veriş mağaları ile dolu Dubai Mall'da insan kendini kaybediyor.


Markaların vitrin tasarımları muhteşem


Özellikle halı mağazalarına hayran kaldık
Hayran olduğum ayakkabı markasının mağazasını görmek büyük keyifti :)


Mini kavanoz reçellerini Malezya seyahatinden aldığım Bonne Maman markasının büyük boy kavanozlarını da Dubai'de bulmak harika oldu.


Sevgililer günü için hazırlıklar başlamıştı AVM de


FOURNİL DE PİERRE ' de öyle yemeği. Jumeriah bölgesinde olan bu Fransız kafesi lezet ve fiyat açısından diğer cafelere göre çok daha uygundu.
Emiratilerin yerel giysileri


Otel her şeyi o kadar güzel düşünmüş ki ! Sahile inerken size bir çanta veriyorlar. Şemsiyeniz den, havlunuza kadar herşeyi hazırlamış sizin için.Denize girmesek olmazdı :)Sevgili ve ben

Denizin içine oturmuş telefonla fotoğraf çekmeye çalışan beni çeken sevgili :)


Ben de boş durmayıp onu fotoğraf çekerken fotoğrafladım tabi :)


Kum ipek gibi. Hatta bir şaşala doldurup Türkiye'ye getirdim. Neden mi ! İleri ki zamanlar da çocuklarla bu kumdan aktiviteler yapıcaz da ondan :)Kim demiş Dubai'de trafik yok diye


Mall of the Emirates 'de yemek molası


Real Madrid Cafe Dubai 'de akşam keyfi


Özet olarak  ; 30 yıl öncesine bakınca bugün ki hali muhteşem diyebileceğiniz bir yer Dubai. Tarihi bir yeri pek yok. Ulaşım için biz taksileri tercih ettik. Benzin ucuz olduğu için taksiler de ucuz. Bazen Leksus isimli vip taksileri kullandık. Normal taksilerin iki katı ücret ödemeniz gerekiyor. Gece 12 den itibaren ise gece tarifesi uygulanıyor. Bir daha ikiyle çarpın yani ödeyeceğiniz ücreti.

Ülke genel anlamda baya pahalı. Küçük bir şişe su bile 3-4 TL ye denk geliyor. İki kişi sadece öyle yemeği için bile 100 TL'nin altında bir yer bulmak zor. Alışveriş derseniz o da pahalı. Türkiye'ye kıyasla söylüyorum tabi bunu. Tekstil, eşye, vs bunların hiçbirini almadım. Elektronik derseniz o bize göre ucuz. Biz çocuklar için tablet aldık.

Birşeyinizi düşürseniz düşürdüğünüz yerden kimse almıyor. Dönüp bulma şansınız % 95. Kadınlar siyah çarşaf içindeler ama öyle Türkiye'de ki gibi siyah çarşaftan bahsetmiyorum. Çok şık arşaflar giyiyorlar. Louis Vuitton çantalar ve Bulgari saatler sanki bedavaymışcasına tüm kadınların kollarından düşmüyor. Emiratiler ve aileleri tam bir refah içerisinde yaşamlarını sürdürüyorlar. Çalışan emirati neredeyse görmedim dersem yeridir.

Dubai'yi çok sevdim. Sıcak, dürüst, samimi, kimse kimseye bakmıyor, herkes mutlu, heryer ışıl ışıl. Geleceğin dünyası gibi. E tabi o kadar para bizim ülkemizde de olsa ve bizim devlet büyüklerimiz de halkına şaşalı bir yaşam sürdürse eminim ki burada da herkes çok mutlu olurdu :)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...